روش موثری برای پرورش فرزندان

روش موثری برای پرورش فرزندان

همه آدمها نیاز به یادگیری مهارت های خودآگاهی و بهبود فردی دارند.

مهارت هایی که اغلب  راجع به آن به دلیل عدم مطالعه، مطلب زیادی نمی دانیم و در نتیجه به آن توجهی نداریم و برای تقویت ان اقدامی انجام نمی دهیم.

سالهاست اغلب ما والدین، یک روش رو در زندگی پیش گرفته ایم. بعد از مدرسه، بچه ها را راهی کلاسهای مختلف ورزشی، موسیقی و زبان می کنیم،

البته عده ای از والدین هم هستند که علاوه بر برنامه ریزی برای آموختن کلاس های مختلف برای یادگیری مهارت های دیگر زندگی قدم بر می دارند که به این والدین برای نوع نگاهشان و اقدامشان باید تبریک گفت.

 

همه ما از کودکی یاد گرفتیم توانا بود هر که دانا بود و الان این آموزش و باور اشتباه دامنگیر زندگی بیشتر ماست.

اغلب فکر می کنیم داشتن مدرک دانشگاهی دلیلی بر توانایی انسانهاست.

بنابراین دچار توهم دانش شده ایم و برای خودآگاهی وبهبود فردی خود، قدمی بر نمی داریم. 

البته من مخالفتی با شرکت در کلاسهایی که گفتم ندارم. این کلاسها وقتی با برنامه ریزی همراه هست در جای خودش خیلی هم خوب است. نگرانی آنجایی است که پدرها و مادرها، دغدغه ای برای یادگیری مهارت های ارتباطی، رفع خجولی، تغییر عادت ها،فن بیان و…. ندارند.

معمولا وقتی فرزندان دچار مشکل و چالشی می شوند، والدین در بیشتر موارد مشکلات رفتاری و ارتباطی فرزندشان را بیرون از خانه جستجو می کنند و ورود به مدرسه و دوستان را مقصر اصلی جلوه می دهند.

به دلیل و نداشتن این نوع از مهارت ها، نوجوان ها و جوان های عریز نمی دانند که چطور با همدیگر صحبت کنند،  تعامل داشته باشند، کار گروهی انجام بدهند و….

برای روشن شدن این موضوع، به مشکلی که مدتی قبل با آن روبرو بودیم می پردازم.

چند هفته ای مشکلی بین بچه ها شروع شده بود، مشکل، رساندن حرف این و اون به همدیگر بود. معمولا به این نوع از رفتار خاله زنک بازی می گویند.

این موضوع در بین عده ای از بچه ها مشاهده می شد، در نتیجه  فقط یک نفر قاضی می خواستند که بینشان داوری کند. البته این رو بگم خودآگاهی دادن به بچه ها رو از مدتها قبل شروع کردیم و بچه ها می دانند اگر از همدیگر بد گویی کنند به حرفهایشان گوش نمی دهیم.

امروز باز ستاره رابه خاطر شیطنت هاش به دفتر مدرسه فرستادند، در حالیکه بارها به معلمان عزیز گفته شده، ارتباط یه جاده دوطرفه است.

به جای روش های قدیمی و سنتی گذشته و بیرون کردن دانش اموز از کلاس درس،  قالب های فکری شان را تغییر بدهند و مشکل را ریشه یابی و با کمک گرفتن از والدین مشکل را با دانش آموز حل نمایند. 

مهارت خوب گوش کردن یعنی گوش کردن هدفمند،حل مساله و ارتباط موثر از مهارت هایی است که باید معلمین عزیز به آن واقف بوده و عملا الگوی موثری برای بچه ها باشند.

از طرفی نیاز هست که همه والدین عزیز نیز مهارت های ارتباط موثر با فرزندان را آموزش ببینند.

به دلیل عدم مهارت های ارتباطی با فرزندان، در سطح جامعه سبک های متفاوتی از رفتارها را در والدین مشاهده کنیم.

سبک های متفاوت از رفتار والدین

 • یک عده از والدین را که در روزهای ثبت نام ،ملاقات می کنیم و همینکه خیالشان از بابت ثبت نام راحت شد و مانتو شلواری برای فرزندشان تهیه کردند دیگر آنها را به ندرت ملاقات می کنیم، به مدرسه خیلی کم مراجعه می کنند.
  • این عده از والدین، آسان گیر هستند، کاری به فرزندشان ندارند و فرزند هر کاری دلش خواست انجام می دهد و آنها در مقابل رفتارهای ناهنجار فرزندان واکنشی از خود نشان نمی دهند.
 • عده دیگری از والدین، سخت گیر و بی انعطاف هستند تا فرزندشان می آید اظهار نظر کند به او می گویند تو حرف نزن و با روشهای قدیمی سخت گیرانه و نصیحت کردن، اقدام به پرورش فرزندشان می نمایند.
  • در روش سختگیرانه، همدردی و همدلی و پشتیبانی حمایتی، با خبر شدن از احساس درونی فرزندان کم رنگ است.
  • این نوع از والدین با روش های سختگیرانه تبدیل به بازرسینی نصیحت گر شده و برای باخبر شدن از وضعیت فرزندان مدام از آنها سوال و جواب می پرسند.
  • نتیجه چنین رفتاری بسته شدن دروازه گفتگو و ارتباط با فرزندانشان است.
 • دسته سوم از والدین کسانی هستند که مثل وکیل مدافع، به دنبال گرفتن حق فرزندشان هستند و اجازه نمی دهند که دختر یا پسرشان مسائل و مشکلاتشان رو خودشان،حل وفصل کنند

 از چه زمانی فرزندان باید به حل مشکلات خود بپردازند؟

ما والدین از بلوغ برای فرزندان می گوییم  ولی هرگز به فرزندان مان یاد نمی دهیم که بلوغ یعنی پذیرفتن مسئولیت کارها و اگر با مشکلی روبرو شدند بتوانند خود را مالک مشکل بدانند و برای حل آن راه حل پیدا کنند.

راه حل

 • والدین هنگامی که فرزندان با مشکلی روبرو می شوند باید به حرف های او گوش فرا دهند تا او اعتماد کرده و از احساساتش حرف بزند
 • فرزندان از طریق بازگو کردن احساس و مشخص کردن مشکل، آماده برداشتن اولین گام در جهت یافتن راه حل می کند.تا با تلاش به نتیجه مناسب دست پیدا کند.
 • فرزندان را ترغیب کنید که به حل مشکلات شان بپردازند.

به فرزندان آموزش بدهید که گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که تغییر پذیر نیستند و آن شرایط را باید پذیرفت. 

داستانی واقعی از کلافگی یک مادر

یکی از بچه ها چند بار مشکل ایجاد کرده بود و تلاش کردیم مشکل را با خودش رو حل کنیم متاسفانه گفتن کلمات باشه و معذرت خواهی برایش مثل آب خوردن شده بود.

سر انجام به این نتیجه رسیدیم که مادر وی را به مدرسه دعوت کنیم.

برای همین نامه دادیم تا مادرش به مدرسه مراجعه کند.

در حین گفتگو یک دفعه مادرش شروع کرد به داد و فریاد سر فرزندش و رو به من کرد وگفت:

خانوم از دستش خسته ام خسته. و یک دفعه عصبانیت مادر گل کرد و با داد و فریاد گفت لطفا دفعه بعد منو به مدرسه نخواهید به بهزیستی زنگ بزنید تا بیایند و این بچه رو از چشم من دور کنند.

همه همسن و سالای من هنوز ازدواج نکردند و دارند از زندگیشان لذت می برند و من از دست این دختره کلافه ام کلافه.

همان لحظه به فکر فرو رفتم که این دختر ۱۳ ساله چه طوری می خواهد برای زندگی و فردایی بهتر، آماده شود.

وقتی مادرش هنوز متوجه مسئولیت بزرگی که بر عهده دارد، نشده و دوستان مجردش رو دنبال میکند و آگاهی ندارد که نباید اینچنین فرزندش رو تحقیره کند.

اقدامک

 • امیدوارم همه ما به تغییر و بهبود فردی معتقد باشیم.
 • خدای بزرگ از روح خودش در ما دمیده است ما اشرف مخلوقات هستیم و برای ماموریت و رسالتی پا به عرصه این جهان گذاشته ایم.
 • اگر می خواهیم در مسیر موفقیت قدم برداریم خودآگاهی و کسب مهارت های ارتباطی را جزء ضروریات زندگی مان بدانیم.
 • اگر فرزندی داریم آموزش مهارت های خودآگاهی و بهبود فردی را از همین الان برای او برنامه ریزی نماییم.

روش موثری برای پرورش فرزندان

مشاور| سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی | فعال در زمینه حقوق شهروندی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *