پذیرش بخش های ناخوشایند درون مان

پذیرش بخش های ناخوشایند درون مان

شما دوستان عزیز و همراه، بخش اول این مقاله مطالعه می کنید.

آیا در مورد پذیرش بخش های ناخوشایند درونی انسان اطلاعاتی دارید ؟

خواندن این مقاله کمک می کند تا به خودآگاهی و آرامش درونی که این روزها به دلیل شرایط و تغییرات زندگی، سخت به آن نیاز داریم، برسیم

هنگامی که متولد می شویم:

  • خودمان را می پذیریم
  • در مورد خوب و بد قضاوت نمی کنیم
  • در لحظه زندگی کرده
  • آزاد و رها هستیم.

با بزرگتر شدن یعنی از سن سه سالگی به بعد، تحت تاثیر پدر، مادر و اطرافیان قرار می گیریم و آنها به ما می گویند که چطور عمل کنیم، چی بپوشیم، چی بخوریم، کی بخوریم و…

این به این معنی است که یاد می گیریم یکسری از رفتارها خوب و قابل پذیرش هستند و یکسری از رفتارها بد و غیر قابل پذیرش وناخوشایند هستند و باید از آنها دوری کرد.

یاد می گیریم کجا اعتماد کنیم، کجا واکنش نشان بدهیم و کجا از خود سازگاری نشان بدهیم و یکسری از خصلت هایی که بد و ناخوشایند نامیده می شوند را پنهان کنیم.

 از اینجا به بعد دیگر در لحظه زندگی نمی کنیم ، خودمان را آزادانه ابراز نمی کنیم و برای رهایی از خجالت و شرمندگی به چهره مان نقاب می زنیم.

طوری خودمان را نشان می دهیم که مورد خوشایند مردم باشیم و ما دوست داشتنی به نظر بیاییم و آن قسمت از وجود مان را که به نظر دوست داشتنی نیست را از نگاه اطرافیان پنهان می کنیم.

بنابراین همه انسانها یک دنیای بیرون دارند و یک دنیای درونی

یاد می گیریم برای مورد قبول واقع شدن بین دنیای بیرون و دنیای درون یک دیوار ضخیم بکشیم و از این مرحله از زندگی دیگر خود واقعی مان نیستیم و نمی توانیم خودمان را آنطور که هستیم ابراز کنیم و محدودیت ها ذهن ما را احاطه می کنند و گرفتار تله های ذهنی می شویم.

چگونه تله های ذهنی زندگی ما را کنترل می کنند؟

تله های ذهنی، تفسیر ما از رویدادها و اتفاقاتی است که در نهایت به قضاوت و تصمیم گیری نادرست منجر می شوند و ما دنیا را از طریق عینکی که به چشم زده ایم نگاه می کنیم.

 تنبلی، زشتی، نا امیدی، مقایسه کردن، ناتوانی، ضعف های “من” و … که ذهن را احاطه می کنند و موجب می شوند که شخصیت واقعی مان را به دیگران نشان ندهیم و به همین خاطر، بدی ها وزشتی های وجودمان را از نگاه دیگران پنهان ، سرکوب یا انکار می کنیم چون می ترسیم مورد قضاوت وارزیابی دیگران قرار بگیریم.

احساسات چه مثبت و چه منفی در درون ما وجود دارند مثل عشق و محبت، دوست داشتن و دوست نداشتن، خشم، شجاعت و ترس ، تنفر، عصبانیت، خودخواهی، تنبلی، عوام فریبی، کینه جویی و…

احساسات منفی و ناخوشایند مثل انباری در وجود ما هستند و ما تظاهر می کنیم که اینها را در وجودمان نداریم.

ما با عقاید درونی مان ، زندگی را کنترل می کنیم.

و دوستان وآشنایان هم همین عقاید و باورهایی را که قبول کرده ایم را تکرار کرده و در نتیجه تلاش می کنیم همدیگر را قانع کنیم که قضاوت های ما درست است.

بنابراین بخش هایی دردرون ما وجود دارند که از بودن شان خجالت می کشیم و دوستشان نداریم و احساس حقارت می کنیم و تلاش می کنیم آنها را انکار یا سرکوب کنیم.

احساسات چه مثبت و چه منفی گنجینه های درون ما هستند که باید با آنها آشتی کنیم

 اما ما تلاش می کنیم مثل یک توپی انها را زیر آب نگه داریم و به خودمان فشار وارد می کنیم، انرژی مصرف می کنیم ولی توپ زیر آب قرار نمی گیرد و بالا می آید.

تله های ذهنی ، مثل کوله باری هستند که همواره آنها را با خود حمل می کنیم.

تله هایی که از وجودشان خجالت می کشیم. چون می ترسیم فکر کنند ما آدم بد و یا ناتوانی هستیم.

همه صفاتی را که در وجودمان داریم قسمتی از انسانیت ما هستند کاری که باید انجام دهیم این است که تمام قسمت های وجودی مان را که انکار می کنیم یا به دیگران نسبت می دهیم یا سرکوب می کنیم را بازبینی کنیم تا در زندگی به بیراهه نرویم.

جنبه های شخصیتی ما چه مثبت و چه منفی سازنده انسان هستند و کمک می کنند به سمت یک زندگی در جهت کمال حرکت کنیم. با پذیرش جنبه های نا خوشایند درون مان خوشحال تر زندگی کنیم و نقاب از چهره برداریم.

برای رشد شخصی خود کتاب ” داخل یک اتوبوس شلوغ” را مطالعه کنید تا مطالب بیشتری را در مورد محدویت های ذهن انسان وقدرت فکر بدانید تا در روابط شخصی و ارتباطات اجتماعی و شغلی خود موفق تر عمل کنید.

از شما دوستان عزیز دعوت می کنم قسمت دوم مقاله را در هفته آینده دنبال کنید.

در بخش دوم مقاله، تفاوت درک احساسات و راه رسیدن به آرامش درون را مطالعه می کنید و در پایان تمرین عملی برای پذیرش احساسات منفی را برای شما بازگو خواهم کرد. 

مشاور| سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی | فعال در زمینه حقوق شهروندی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *