چند ابزار قدرتمند برای رسیدن به خوشبختی

چند ابزار قدرتمند برای رسیدن به خوشبختی


مقاله امروز به ابزارهای قدرتمند خوشبختی و شادمانی زندگی اختصاص دارد که پرداختن به آن، کلید موفقیت تک تک ما در زندگی است.

در روابط خانوادگی، روابط اجتماعی، روابط عاطفی و روابط کاری همه ی رفتارهای ما از یک هدفی سرچشمه می گیرد. 

ویلیام گلاسر روانشناس بزرگ جهان معتقد است اگر می خواهید زندگی موفقیت آمیزی داشته باشید به کیفیت روابط خود با اطرافیان اهمیت بدهید.

خشم وخشونت، سرزنش، تهدید، تنبیه وبد رفتاری، تحقیر و بی احترامی به اطرافیان، بوجود آورنده اعتیاد وآسیب های مختلفی است که در رفتار و زندگی عاطفی و اجتماعی انسانها مشاهده می شود.

اگر به کیفیت بخشی روابط مان نپردازیم مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه هستیم از بین نمی روند و قادر به حل آنها نخواهیم بود.  

افراد مختلفی، برای حل مشکلاتشان سوال می پرسند تا آنها را راهنمایی کنم.

مثلا به یکی از آنها پیشنهاد دادم فلان کتاب را مطالعه کند و یا راه حلی بیان کردم.

.بعد از مدتی مجددا همان سوال را مطرح کرد از او پرسیدم کتاب را مطالعه کردی؟ یا راه حل پیشنهادی را انجام دادی؟ یا به مشکلت فکر کردی تا برایش راه حلی پیدا کنی؟

 اگر مطالعه نکنیم و برای حل مسائل مان بهانه جویی کنیم و دنبال اتفاقات معجزه آسا باشیم هرگز خوشبختی را درک نخواهیم کرد.

 به شما دوست عزیز تبریک می گوییم با مطالعه سعی دارید دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید. 

لطفا همین الان، کاغذ و خودکاری بردارید تا به سوالاتی که در جهت بهبود بخشی روابط تان با دیگران مطرح می شود پاسخ دهید.

والدین ما را  به درس خواندن تشویق می کنند و هدف آنها این است که درس بخوانیم تا فرد موفقی باشیم و بتوانیم در آینده شغل و کسب وکاری را برای خودمان دست وپا کنیم وکسب نمره خوب برای ما تمام موفقیت و خوشبختی محسوب می شود.

یعنی مهمترین دغدغه والدین کیفیت تحصیل فرزندانشان است و روی آن هم سرمایه گذاری می کنند.

هر پدر ومادری با توجه به موقعیت وشرایطی که دارد این سرمایه گذاری را انجام می دهد.

والدین به ما گفتند درس بخوانید تا برای خودتان کسی شوید. درس خواندن خالی، نه شعور می آورد و نه خوشبختی.

وقتی از زندگی حرف می زنیم زندگی یعنی همه چیز از:

آشپزی گرفته تا شنا و دوچرخه سواری، بازی ها و گل کوچیک بازی کردن، در امور خیریه شرکت کردن و خدمتی را انجام دادن، مسئولیت پذیرفتن، پیگیری زندگی افراد موفق و… زندگی واقع بینانه همه اینها را در بر می گیرد.

در مدرسه این چیزها را یاد نمی دهند.

 • ما نیاز داشتیم سواد مالی را یاد بگیریم،
 • مهارت انتخاب و تصمیم گیری، تا بتوانیم با انتخاب های درست ومسئولانه، به معنای واقعی زندگی کنیم.

 افراد زیادی هستند که پیچیده ترین معادلات را در ریاضی حل می کنند، این درحالی است که در حل کوچک ترین مسائل زندگی باز مانده و مشکل دارند.

سوالی که به ذهن انسان خطور می کند آیا کسب نمرات خوب، تضمین کننده خوشبختی وسعادت آدمهاست؟

مهارت ارتباطات موثر و قانع کردن دیگران، بسیاربسیار در خوشبختی وسعادت انسانها موثر است.

اینکه بلد باشیم خوب حرف بزنیم، خوب ارائه بدهیم، خوب متقاعد کنیم، مذاکره در زندگی را درست یاد بگیریم و به کار ببریم.

چند ابزار قدرتمند برای رسیدن به خوشبختی-انسان20

آیا گرفتن مدرک های تحصیلی برای سبک زندگی و انتخاب هایی که داریم مثل انتخاب شغل و کسب وکار، همسر، تربیت وپرورش فرزندان و تعامل در محیط های کاری واجتماعی کافی است؟

چقدر کیفیت روابط تعیین کننده خوشبختی ماست؟

همه انسانها در طول زندگی دستاوردهای مختلفی در زمینه خانوادگی، شغلی، روابط اجتماعی و انسانی دارند .

اگر روابط خانوادگی ما برپایه صمیمیت و دوستی باشد مطمئنا در سلامت جسم و روان ما بسیار موثر است و از آسیب های فکری و رفتاری به دور می مانیم.

روابط اجتماعی  مطلوب هم در سلامت فکر و اندیشه و جسم جایگاه خودش را دارد و موجب شادکامی و موفقیت درکسب و کار، روابط انسانی و محیط های اجتماعی می شود

چند ابزار قدرتمند برای رسیدن به خوشبختی-انسان20

از دوران کودکی بسیار شنیده ایم که پول و ثروت موجب خوشبختی انسان می شود و هرگز کسی به ما آموزش نداد که در زندگی به غیر از پول نیازها و خواسته های دیگری هم داریم که اگر این نیازها تامین نشوند دچار بحران روحی و روانی می شویم و در زندگی احساس خوشبختی و شادمانی نمی کنیم.

از طرفی با توانمندی مالی، قادر خواهیم بود که نیازهای خود را تامین کنیم و هم موجب کیفیت بخشی، قسمتی از زندگی می شود ولی آنچه مسلم است خوشبختی و سعادت در پول و ثروت خلاصه نمی شود.

چه بسیار افرادی که دارای پول وثروت هستند ولی احساس خوشبختی ندارند واز زندگی خود لذت نمی برند.

اگر می خواهید رضایت از زندگی را تجربه کنید برای کیفیت ارتباطات خود وقت بگذارید

به دلیل عدم آموزش ومهارت آموزی، روابط خوبی با هم نداریم، مهارت گفتگو کردن، مذاکره با یکدیگر را بلد نیستیم و روی کلیدی ترین بخش زندگی مان سرمایه گذاری نمی کنیم و حس خوشحالی و خوشبختی نداریم و فقط روی کسب درآمد و پول تاکید می کنیم.

از اینکه شجاعانه تا اینجا با مطالعه مقاله همراه من بودید از شما سپاسگزارم.

ناخشنودی زندگی از کجا سرچشمه می گیرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله نوشتم روابط مطلوب در زمینه های مختلف زندگی، تعیین کننده کیفیت یک زندگی خوب است و برای داشتن روابط مطلوب روی خودآگاهی خود کار کنیم و برای آن وقت صرف کنیم.

مثلا برای خرید یک جفت کفش فکر می کنیم ، تصمیم می گیریم از کجا و کدام فروشگاه خرید کنیم و چه نوع کفشی بخریم در مورد رنگ کفش و کیفیت و قیمت آن پرس و جو می کنیم حال از خودمان سوال کنیم برای داشتن روابط مطلوب با همسرم، نامزدم، فرزندم، همکارم، دوست و فامیل، چقدروقت صرف می کنم و ارزش قائل می شوم؟

اغلب اوقات زندگی روزانه مان یکنواخت می شود و دنبال چرایی آن هستیم در چنین شرایطی از خودمان سوال کنیم چرا من احساس خوشبختی نمی کنم و آدم شادی نیستم؟

برای رسیدن به خوشبختی کافی است نوع نگاه مان به زندگی تغییر کند و خوشبختی را در کسب و کار و پول وشغل مسائل مادی محدود نکنیم.

 • شناخت نیازهای انسان،
 • بهبود بخشیدن به ازتباطات عاطفی و انسانی، اجتماعی
 • عدم کنترل بیرونی همدیگر
 • توانایی حل مشکلات

که اکثر آنها ریشه در گذشته دارند می توانند عدم رضایت و ناخشنودگی زندگی را از بین ببرند.

رسیدن به روابط مطلوب و ارزشمند نیاز به آگاهی و تغییر در نوع نگرش و افکار و رفتار ما دارد.

بررسی نقش صبر و بردباری در خوشبختی

در دانشگاه هاروارد یک عده از کودکان ۴ تا ۵ سال را برای انجام یک تحقیق انتخاب کردند. مربی به آنها توضیح داد که اگر ظرف ۱۵ دقیقه شیرینی مارشملو که در بشقاب برایشان گذاشته شده بود را نخورند آنها یک مارشملو دیگر دریافت خواهند کرد.

تعدادی از این کودکان، لذت آنی و لحظه ای را انتخاب کردند و مارشملوی خود را بلافاصله و یا بعد از چند دقیقه نوش جان کردند.

بعد از چندسال، زندگی این کودکان را در بزرگسالی، مورد بررسی قرار دادند. تحقیقات نشان داد کودکانی که صبوری کردند و مارشملوی خود را نخوردند و بعد از ۱۵ دقیقه، مارشملو دوم را هدیه گرفتند در بزرگسالی به موفقیت های اجتماعی، شغلی، تحصیلی زیادی رسیده بودند.

نتیجه ای که دانشمندان از این تحقیق گرفتند این بود که انسانها با تحمل سختی و صبوری در برابر مشکلات و مسائلی که دارند قادر به کسب موفقیت و شادکامی در زندگی هستند.

آگاه شدن به رفتار، آگاه شدن به افکار هست

گاهی از موضوعی یا اتفاقی خشمگین می شویم از آنجا که مغز ما دنبال راحتی و راه حل سریع است ما را وادار می کند که بلافاصله عکس العمل نشان بدهیم و در هنگام خشم وعصبانیت، عقل وخرد تعطیل می شوند و دست به گفتار و رفتاری می زنیم که عقلانی نیست و بعد هم از رفتار وعملکرد خود پشیمان می شویم یعنی قادر نیستیم هوش هیجانی خود را مدیریت کنیم.

 • هر رفتاری که انتخاب می کنیم این رفتار ابتدا در مغز ما شکل می گیرد.
 • هر اتفاقی که در زندگی رخ می دهد سه راه مقابل ما قرار می گیرد:
  • خودمان را تغییر بدهیم
  • یا آن شرایط را بپذیریم
  • ویا غر بزنیم.
 • هنگامی که به رفتاری که از ما سر می زند آگاه می شویم این آگاهی منجر به آگاهی افکارمان هم می شود.

روابط نامطلوب از کجا آغاز می شوند؟

روابط نامطلوب از جایی ایجاد می شوند که ما زیادی از خودمان مطمئن هستیم و فکر می کنیم هر آنچه که به عنوان رفتار از ما سر می زند بدون قید وشرط درست و به جا است و از دیگران انتظار داریم مطابق روش و یا رفتار و گفتار ما عمل کنند یعنی من می دانم برای تو چه چیزی خوب است.

داشتن موفقیت و شادکامی با ایجاد روابط مطلوب با دیگران میسر است.

هرگز چیزی را به کسی تحمیل نکنید به دیگران نیز حق انتخاب وتصمیم گیری بدهید.

کنترل دیگران توسط ما و یا کنترل ما توسط دیگران احساس نامطلوبی را ایجاد می کند و موجب آسیب زدن به روابط مان می شود.

فرض کنید فرزندتان تکالیفش را انجام نمی دهد و شما واکنش خوبی از خودتان نشان نمی دهید بلافاصله عصبانی شده و بر سرش داد می کشید، تهدیدش می کنیدو… حالا بررسی کنید ببینید روابط شما با فرزندتان چطور است؟

هنگامی که مدام در کارهای فرزندتان دخالت می کنید در بزرگسالی قادر نیست هویت مستقلی از خودش نشان بدهد و در روابط عاطفی و اجتماعی اش دچار بحران می شود.

بنا براین تنبیه، تهدید، سرزنش، تمسخر، قضاوت کردن، خشم اثر گذار نیستند برای ایجاد روابط مطلوب از خودتان سوال کنید آیا رفتار بهتری وجود ندارد که آن را انجام بدهم؟

با تقویت مهارت های کلامی و ارتباطی، با دیگران بهتر ارتباط برقرار می کنید و قادر خواهید بود افراد را بهتر قانع کنید.

غر زدن، غیبت کردن، انتظارات بی جا داشتن، انتقاد کردن، زیادی از رفتار خود مطمئن بودن، خشم وعصبانیت، قضاوت کردن آن روی سکه ای هستند که به روابط ما با دیگران آسیب می رسانند.

بهترین روش تغییر کردن، برداشتن گام های ساده و عملی است از همین امروز شروع کنید.

چه ابزارهایی به کیفیت روابط ما با دیگران کمک می کند؟

در روابط میان انسان ها مهارت های زیادی اثر گذار هستند که یکی از آنها مهارت کلامی و مهارت های غیر کلامی است در اینجا چند ابزارهای کلامی وغیر کلامی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • گفته های دیگران را رد نکنید از جرو بحث های بی مورد خودداری کنید که پایان دهنده روابط ما با دیگران هستند.
 • برای داشتن روابط مطلوب با دیگران، از ابزار قدرتمند مهارت کلامی یعنی سوال کردن استفاده کنید. سوال کردن، می تواند راهگشای رابطه مطلوب ما با دیگران باشد با سوال کردن اطلاعات خودمان را کامل می کنیم و دچار خطا واشتباه نمی شویم.
 • هر گاه احساسات و هیجانات منفی مانند خشم و عصبانیت، غم واندوه ، قضاوت کردن و… در شما ایجاد شد فورا از خودتان سوال کنید این احساس چه کمکی به من می کند؟

مثلا در مورد کسی بدون داشتن اطلاعات قضاوت می کنم فورا از خودم سوال کنم این قضاوت کردن چه کمکی به من می کند؟ وچه نقشی در زندگی من دارد؟

 • برای ایجاد روابط مطلوب، از ابزارهای دیگری مانند  تائید کردن، تحسین کردن، تشویق کردن استفاده کنید.

حداقل یک نفر را در دنیا داشته باشید که به او عشق بورزید. با عشق ورزی ومهربانی، محبت دریافت می کنید و سلامت روان شما تامین می شود

تعاملات اجتماعی یعنی شنیده شدن حرف های ما و شنونده حرف دیگران باشیم این موضوع مهم احساس کفایت و شایستگی را در ما تقویت می کند.

هنگام بروز مشکلات بپذیرید یا خودتان باعث این وضع شده اید یا درایجاد آن مشارکت داشتید،یا اجازه دادید این مشکلات برایتان ایجاد شود. مسئولیت بپذیرید و برای حل مشکلات، مهارت هایتان را افزایش بدهید.

گناه بدبختی وناراحتی مان را به گردن دیگران نیندازیم با این کار حس گناه در دیگران ایجاد می کنیم و اطرافیان از رفتار ما ناراحت و رنجیده خاطر می شوند.

 • در دنیا رنج ها وناراحتی ها، محدودیت ها وجود دارند مسئولانه قدم برداریم و خود را قربانی شرایط بوجود آمده نکنیم.
 • زندگی هر انسانی نتیجه انتخاب ها و تصمیمات خود اوست. مسئولیت زندگی و شرایطی را که پیش آمده بپذیریم وبه بازآفرینی خود بپردازیم.
 •  مسئولیت پذیری مانند لیوان کاغذی در دست انسان است اگر سفت نگه داریم لیوان له می شود و اگر شل نگه داریم لیوان می افتد و له می شود زندگی متعادلی را برای خود رقم بزنیم.

دیگران را مجبور به انجام کاری که دوست ندارند نکنیم این رفتار هم در اکثر اوقات به روابط ما با دیگران آسیب می رساند.

 • در روابط مان، مدام خود را رصد کنیم، مهارت ها را یاد بگیریم، عزت نفس دیگران را هدف قرار ندهیم.

همین الان به خودتان تعهد بدهید برای کیفیت بخشی روابط خود با دیگران وقت بگذارید و سرمایه گذاری کنید و از اهل فن مشورت بگیرید.

من ………………………… متعهد می شوم برای آگاهی خودم قدم بردارم زمانی که احساسات منفی وجودم را فرا گرفت درست بیندیشم وبا حسابگری عقلانی درست عمل کنم.

لطفا بعد از مطالعه مقاله نظرات خود را در قسمت کامنت ها بنویسید تا از نظرات شما در کارگاه های خودم استفاده کنم.

مشاور| سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی | فعال در زمینه حقوق شهروندی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *