کلیدهای تربیتی در مورد کودکان لجباز( بخش دوم)

کلیدهای تربیتی در مورد کودکان لجباز( بخش دوم)

دوستان علاقمندی که مقالات سایت را دنبال می کنید. در حال مطالعه بخش دوم کلیدهای تربیتی در مورد کودکان لجباز می باشید.

بخش اول : کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر

خیلی از اوقات به دلیل عدم مهارت های لازم در مورد فرزند پروری والدین و مربیانی که با کودکان سروکار دارند قادر نیستند ارتباط خوب و موثری با کودکان برقرار نمایند؛ در نتیجه همیشه بین آنها وکودکان شکافی عمیق وجود دارد .

در این قسمت در مورد نقش مسئولیت پذیری و همکاری کودکان و آموزش احساسات و هیجانات به کودکان مطالب کاربردی را می توانید مطالعه کنید.

مطالبی که ماحصل دانش ومطالعه، تجربیات واقعی و سالها کار با کودکان و نوجوانان می باشد.

در ارتباط با کودکان لجباز، واکنش و عکس العمل والدین بسیار مهم است چرا که کودک، مثل یک دوربین فیلمبرداری تمام اعمال و رفتار و گفته های والدین را در ذهنش ضبط وثبت می کند.

کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر

هنگامی که کودک می بیند شما را آشفته وعصبانی کرده است کم کم یاد می گیرد چگونه می تواند شما را خشمگین کند

نکته مهم :

با بررسی خشم و لجبازی کودکان می توانید دلایل خشم و عصبانیت آنها را بررسی کنید.

کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر
 • هنگامی که کودک، لجبازی و پرخاشگری می کند تمام تلاش خود را به کار ببرید که با او رفتار پرخاشگرانه نداشته باشید.
 • اگر خواسته ای دارید که کودک باید آن را انجام دهد آن را در قالب یک جمله کوتاه بیان کنید و اگر انجام نداد برای او یک محرومیت در نظر بگیرید مثلا از او بیخواهید اسباب بازی هایش را داخل سبد بگذارد اگراز انجام این کار خودداری کرد اجازه ندهید با اسباب بازی هایش بازی کند.
 • هنگامی که کودک، کارهایش را به موقع انجام می دهد، همکاری می کند حتما کاری را که به خوبی انجام داده است مورد تشویق قرار دهید وبرای تلاش او احترام قائل شوید این عمل والدین در روان کودک بسیار تاثیر گذار است.
 • موقعی که کودک، رفتار پرخاشگرانه دارد و والدین حوصله کافی ندارند اگر کوتاه بیایند و به او رشوه بدهند کودک، یاد می گیرد وقتی خواسته اش انجام نشد از داد و بیداد کردن ،گریه کردن، قهر کردن، بهم ریختن وسایل برای رسیدن به خواسته اش استفاده کند” در اینجا کودک برنده و والدین نقش بازنده دارند
 • کودکان زیادی وجود دارند که والدینشان اجازه می دهند هر کاری دلشان خواست انجام بدهند و برای انجام کارهای نادرست شان توبیخ وسرزنش نمی شوند. کودکان اینطور احساس می کنند که والدین به آنها توجه وعلاقه ای ندارند.  
کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر
 • به کودک حق انتخاب های کوچک بدهید تا بتواند تصمیم بگیرد و کاری را که خواسته اید در زمان خودش انجام دهد. مثلا از او سوال کنید چه موقع می خواهد وسایل اتاقش را جمع کند یا چه موقع می خواهد لباس هایش را عوض کند با این رفتار، مهارت انتخاب و تصمیم گیری، همکاری را در کودک تقویت می کنید.
 • در مقابل کودک خود، هرگز با همسرتان بحث ومجادله نکنید خانه محل امن وآسایش کودک است ایجاد استرس و ناراحتی و کمبود محبت و نداشتن رابطه عاطفی با والدین می تواند یکی از دلایل لجبازی وسرکشی کودک تان باشد.

 مسئولیت پذیری وهمکاری را ازهمان دوران کودکی آموزش دهید

 • با کشیدن یک جدول و نصب آن در اتاق کودک، به او یادآوری کنید که چه مسئولیت هایی بر عهده اوست.
 • با انجام این کار و بیان مسئولیت های متناسب با سن کودک، قادر خواهد بود که در مورد انجام کارهایش تصمیم بگیرد.

برای انجام آن می توانید از نقاشی و شکل های مختلف، در جدول استفاده کنید.

کارهای صبحکارهای بعد از ظهرکارهای شب
 • همیشه به کودک انتظارتان را واضح و روشن بگویید اگر او تمایل به انجام دادن کارها را ندارد از او دلیلش را بپرسید.
 • هنگامی که کودک قولی را داده و به آن عمل نکرده است اورا مقصر جلوه ندهید، تهدید نکنید و به او احساس خودتان را بگویید مثلا ” من از اینکه به قولت یا تعهدت عمل نکردی، ناراحتم. با این روش علت رفتارش را متوجه می شوید اگر دلیلش فراموشی بوده است پس باید فکر چاره ای باشد.
 • به حرفهای کودکتان با دقت گوش کنید، خودتان را جای او بگذارید از دریچه نگاه او مسائل را ببینید وقتی به او می گوییم کمکت می کنم او با این روش از والدین خود پذیرش را دریافت می کند.
کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر
 • کودکی که به جای عشق و محبت اکثر اوقات به دلیل رفتارهایش، توسط والدین تنبیه می شود در بزرگسالی دچار بی ارزشی شده، خشم و غم واندوه شده و زندگی متعادلی نخواهد داشت.
 • با کودک خود آمرانه ودستوری صحبت نکنید چون این کار موجب لجبازی و پرخاشگری بیشتر او می شود.

 • برای درک احساسات کودک با او همدلی کنید تا بتواند انتخاب کند، تصمیم بگیرد با این روش، قدرت تصمیم گیری در کودک تقویت می گردد.
 • وقتی کودک شما لجبازی می کند باید مطمئن شوید که کودک به خودش و یا وسایل منزل آسیبی وارد نمی کند.
 • وقتی کودک لجبازی می کند سعی کنید صبور، خونسرد وآرام باشید، تنفس یک دقیقه ای دم و بازدم به ایجاد آرامش بسیار کمک می کند. در غیر اینصورت عصبانیت پدر ومادر، اوضاع را وخیم تر می کند. اگر فکر می کنید نمی توانید خودتان را کنترل کنید از اتاق خارج شوید در غیر اینصورت لجبازی مجدد او را فراهم می کنید.
 • وقتی کودکتان لج کرده و بهانه گیری می کند بهترین کار این است که چند لحظه سکوت کنید و به چشمانش نگاه کنید بعد او را در آغوش بگیرید و ببوسید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید .
 • وقتی کودک آرام شد از او بپرسید که چه می خواهد؟ مطمئن باشید در این شرایط خیلی بهتر با او به تفاهم می رسید چرا که کودکتان باور می کند شما او را دوست دارید و در کنارش هستید.
 • در باره احساسات خودتان با کودک صحبت کنید مثلا او آستین شما را می کشد به جای گفتن جمله” بس کن تو مایه دردسر برای ما هستی” بگویید خوشم نمیاد آستینم رو بکشی. 
 • اگر کودک رفتار درستی ندارد یا انجام کاری را فراموش کرده به او یادآور شوید و رفتار صحیح را به او بگویید. مثلا کودک لامپ دستشویی را خاموش نکرده است فقط به او بگوییم که لامپ دستشویی روشنه
 • کودک باید یاد بگیرد اشتباهاتش را جبران کند. مثلا برادرش را کتک زده از او بخواهیم از برادرش عذرخواهی کند و برای جبران این اشتباه به دلخواه یکی از اسباب بازی هایش را به وی بدهد. اگر بطری شیر را بیرون از یخچال گذاشته به او اطلاعات بدهیم که اگر بطری شیر بیرون از یخچال بماند زود خراب می شود.
کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر

وقت و زمانی را که صرف کودک خود می کنید و انجام درست کارها را به او آموزش می دهید ابتدا کودک، روش درست انجام کارها را یاد می گیرد و سپس متوجه می شود از او چه توقعی دارید و به این ترتیب اشتباه آنها کمتر شده و این کمک بزرگی در راه تربیت فرزندان می باشد.

 حتما قانون ۲۰/۸۰ را شنیده اید یعنی ۲۰ درصد انجام هر کاری ۸۰ درصد نتیجه را به همراه دارد.

آموزش احساسات و هیجانات به کودکان

به کودک متناسب با سن او آموزش داده شود که بتواند هیجانات و احساسات خودش را بشناسد و کنترل کند این کار را می توان از طریق بازی انجام داد.

مثلا به کودک فرصت بدهیم عصبانیتش را به نمایش بگذارد و بعد از ایفای نقش عصبانی، او را تشویق کنیم که خوب توانسته نقش خود را بازی کند وبعد از او سوال کنیم به نظرت من باید در برابر عصبانیت تو چی کار کنم؟

از طریق بازی، پانتومیم، نمایش حالتهای مختلف، احساسات را به کودک یاد بدهیم مثلا چه رفتارهایی ما را خوشحال می کند وچه رفتارهایی ما را ناراحت می کند.

به شخصیت کودک هرگز توهین نکنید زیرا کودک حالت دفاعی و لجبازی به خود می گیرد . بهترین راه برای آنکه کودک به حرفهای ما توجه کند این است که خودمان شنونده های خوبی برای حرفهای او باشیم  

مهمترین نکته ای که والدین باید به آن توجه کنند این است که فرزندان در دوران کودکی فقط نیاز به مراقبت جسمی ندارند. از همان دوران کودکی می بایست به رشد روانی کودکان اهمیت داد چرا که از همین دوران شخصیت آنها شکل می گیرد.

کودکان هم به مراقبت جسمی وهم مراقبت از روح روان نیازمند هستند و بهترین زمان برای آموزش آنها زمانی است که رفتارهای معقول و شایسته ای دارند.  

در این مقاله راهکارهایی را برای رفتار با کودکان لجباز و بدخلق بیان کردیم که با رعایت مطالب بیان شده می توانیم با کودک لجباز خود رفتار قاطعانه ودرستی داشته باشیم.

 نکته مهم این است که رعایت تکنیک ها، نیاز به مهارت والدین دارد.

اگر این مطالب اثر گذار نبود پیشنهاد می شود به یک مشاور متخصص مراجعه نمایید واز او کمک بگیرید.

مشاور| سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی | فعال در زمینه حقوق شهروندی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *