کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر (بخش اول)

کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر (بخش اول)

یکی ازمشکلات اغلب پدرها و مادرها، لجبازی و بد خلقی فرزندانشان می باشد.

به  دلیل سرسختی و پافشاری کودکان روی خواسته شان، والدین عصبانی شده و کنترل خود را از دست می دهند.

والدین این سوال را می پرسند که چرا عده ای از کودکان لجبازی می کنند؟ وچه عواملی باعث می شود برای انجام کارها از خودشان سرسختی نشان بدهند؟

این مقاله به شما کمک می کند که اینگونه کودکان را بهتر بشناسید و بتوانید ارتباط موثرتری با کودکان لجباز برقرار کنید. 

والدین و مربیانی که با کودکان سروکار دارند با یادگیری روش های ساده وکاربردی، می توانند با کودکان، دوستی نموده و با پذیرش و توجه به آنها، لجبازی و سرسختی آنها را از بین ببرند.

امروزه به دلیل مشغله و مشکلاتی که والدین دارند، آنها را بی حوصله کرده و فرزندان این موضوع را خوب می فهمند و برای رسیدن به خواسته هایشان، پافشاری و لجبازی می کنند تا به پیروزی برسند.

از آنجا که اغلب والدین مهارتهای، کنترل و مقابله با لجبازی کودکان را یاد نگرفته اند و نمی توانند با فرزند خود رفتار منطقی و درستی داشته باشند.

رفتار منطقی و درست با کودک لجباز کار بسیار سختی است و نیاز به صبر و بردباری و یادگیری مهارت های تربیتی توسط پدر ومادر را دارد.

کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر

اگروالدین در مقابل کودک لجباز و بد قلق، عصبانیت خود را کنترل نکنند رابطه دوستانه ای با فرزندانشان نخواهند داشت.

بعضی از اوقات درخیابان ، فروشگاه و یا مهمانی ها، مهدکودک با کودکی مواجه می شویم که مشغول داد و بیداد و یا گریه وزاری می باشد و اطرافیان به کمک پدر و مادر کودک آمده و می خواهند  کودک را آرام کنند و این رفتار فرزند موجب خجالت وخشم و درماندگی والدین شده و اگر والدین آگاهی لازم را نداشته باشند ممکن است دست به تنبیه کودک زده و یا کلماتی را بیان کنند که به هیچ وجه تاثیر گذاری مثبتی بر روی رفتار کودک نخواهد داشت.

در مراحل رشد هر کودکی، کار پدر ومادر مانند باغبانی می باشد که دانه ای را در گلخانه می کارد و سپس شرایط رشد دانه مثل خاک مناسب، آب، اکسیژن، نور، گرمای مناسب و.. را برای آن فراهم می کند و دانه کاشته شده را دونیم نمی کند، خاک آن را بی جهت زیر و رو نمی کند، دانه را با دانه های دیگر مقایسه نمی کند و اجازه می دهد دانه با توجه به استعداد بالقوه ای که در درون آن است مراحل رشد طبیعی اش را طی کند.

کلید های تربیتی در مورد کودکان لجباز و پرخاشگر

کاری که والدین گرامی باید انجام دهند فراهم آوردن وسایل و امکانات رشد کودک است و بعد اجازه دهند کودک زندگی کند.

اغلب والدین، به دلیل ناآگاهی و امر و نهی های بی مورد ، کودک را به موجودی وابسته و لوس، تنبل و لجباز تبدیل می کنند و بعد از دست همین کودک، عاصی شده و وبا رفتارهای اشتباه به وی آسیب وارد می نمایند.

در مورد رفتارهای سرسختانه  لجوجانه کودکان، ابتدا ریشه یابی کنیم که:

  • کودک ما فردی با اراده ومصصم است یا
  • کودکی عصبانی و لجباز که برای به دست آوردن خواسته هایش پافشاری می کند.

یادمان باشد هرطور که با کودکان صحبت کنیم آنها نیز همانگونه به حرف و سخن ما گوش فرا می دهند

کودکان در هر مرحله ای از رشد، باید مهارت هایی را یاد بگیرند و محیط خانواده و رفتار وعملکرد والدین نقش بسیار زیادی در آموزش و یادگیری کودکان خواهد داشت.

داشتن آگاهی از خصوصیات دوران رشد کودکان، موجب می شود شخصیت آنها درست و متعادل شکل بگیرد در غیر اینصورت آسیب های جدی به کودک وارد می شود و صدمات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

پیشنهاد : روی مقاله پرورش فرزندان شاد و با اعتماد به نفس کلیک کنید

آگاهی والدین از مراحل رشد کودک امری لازم و ضروری است و والدین باید هنگام تصمیم گیری برای فرزنددار شدن آگاهی های لازم را آموزش ببینند و در تربیت فرزندان خود به کار ببرند.

مثلا کودکان در سن ۳ الی ۴ سالگی می خواهند من درون خود را ثابت کنند و پدر ومادر فکر می کند که کودکشان با آنها لجبازی می کند.

این رفتار در این سنین، رفتاری طبیعی است و نباید موجبات نگرانی والدین فراهم شود.

یا با تولد خواهر و یا برادر ، کودک احساس می کند جایگاه خودش را نزد پدر ومادرش از دست داده است بنابراین شروع به جلب توجه می کند و به همین دلیل روی خواسته هایش پافشاری می نماید.

در صورتی که والدین افکار و رفتار نادرست و اشتباهی داشته باشند عملکرد آنان، به مرور جزئی از شخصیت کودک می شود ودر بزرگسالی این فرد قادر نیست که زندگی سالم و متعادلی داشته باشد.

لجبازی با کودکان، بی احترامی به آنان، برچسب زدن، مسخره کردن آنها موجب می شود این رفتارها را از والدین خود تقلید کرده و رفتارهای نادرستی را از خود نشان دهند.

پیشنهاد: روی مقاله کلیدهای گفتگو با فرزندان کلیک کنید

رفتارهای اشتباه، پیامدهای اشتباهی را به همراه دارد

هنگامی که کودک خواسته های مختلفی دارد والدین بلافاصله برایش آنها را یکی پس از دیگری تامین می کنند و قدرت نه گفتن به کودک را ندارند. این کودک با بزرگتر شدن انتظار و خواسته هایش نیز بزرگتر می شود و در صورت عدم توانایی والدین برای برآورده کردن خواسته هایش، شروع به لجبازی و بدخلقی می کند.

نه گفتن به موقع برای رشد روانی کودک لازم است در غیر اینصورت از همان دوران کودکی از پدر و مادر و اطرافیان طلبکار می شود و این رفتاری است که پدر ومادر در شکل گیری آن در کودک، نقش بسزایی داشته اند.

چرا کودکان لجبازی می کنند؟

همانطور که بیان شد گاهی علت بد رفتاری کودکان، جلب توجه والدین می باشد و اگر والدین با مسائل تربیتی آشنا نباشند با کودک وارد بگو مگو می شوند و او را سرزنش کرده و یا نصیحت می کنند یا او را با سایر هم سن و سالانش مقایسه می نمایند.

اما علت اصلی لجبازی کودکان نوعی احساس درماندگی ناشی از عدم توانایی برای انجام امور مربوط به خودش می باشد. چون کودک، شرایط مطابق میلش نیست از لجبازی برای بیان درخواستش وعملی شدن آن استفاده می کند.

لجبازی مکانیسم دفاعی است که کودک در زمان ناکامی و نرسیدن به خواسته اش از آن استفاده می کند.

امرو نهی کردن به کودکان و باید و نبایدهای زیادی که به کودک گفته می شود می تواند او را به یک کودک لجباز تبدیل کند. مثلا با دستات غذا نخور، با پاهات میز رو تکون نده، لباستو به جا رختی آویزان کن، برو تو رختخواب، دست نزن، نکن، نرو، حرف زیادی نزن، خرابکاری نکن، سروصدا نکن و…

کودک، لجبازی را وسیله و ابزاری برای محک زدن واکنش پدر ومادر و اطرافیان به کار می برد.

کودکان، لجبازی وکج خلقی را از سنین ۲ یا ۳ سالگی شروع می کنند تا من درون خود را به والدین خود نشان دهند.

کودکان در این سن تمام دنیا را متعلق به خود می دانند و می خواهند هر آنچه که وجود دارد متعلق به آنها باشد.

کودکان دوست دارند هر کاری را تجربه کنند، دنیای اطراف را کشف کنند. اگر کودک کاری را انجام نمی دهد قصد لجبازی با ما را ندارد. بلکه می خواهد دنیای پیرامونی خودش را کشف نماید.

مثلا هنگامی که کودک در سن دوسالگی راه می رود، تجربه های جدیدی را کسب می کند. وقتی والدین به او می گویند راه برو او شروع به دویدن می کند یا می گویند آرام باش، جیغ می کشد با این کار قدرتش را می سنجد واحساس شادی وهیجان دارد.

  • در خانواده هایی که پدر ومادر با هم اختلاف دارند و تنش و درگیری بین آنها حکفرماست بچه ها کم کم عزت نفس خود را از دست می دهند و همین مساله در سرخوردگی آنها و استرس و نگرانی آنها موثر است.
  • در خانواده ای که پدر ومادر خشم درونی دارند، اگر رفتارهای الگویی والدین در جهت درستی نباشد کودک از رفتارهای والدین خود یاد می گیرد.

در مورد اهمیت رفتار والدین در مقابل لجبازی های کودکان و ایجاد مسئولیت پذیری در کودکان، آموزش احساسات و هیجانات به کودکان برای شما راهکارهای عملی و کاربردی در بخش دوم مقاله ارائه شده است.

بخش دوم : کلیدهای تربیتی کودکان در مورد کودکان لجباز

برای اطلاعات بیشتر وبالابردن سطح اگاهی خود، می توانید مقالات زیر را در سایت مطالعه کنید و نظرات خود را پس از پایان مطالعه مقالات برایمان بنویسید.

پیشنهاد : روی مقاله روش موثری برای پرورش فرزندان کلیک کنید

مشاور| سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی | فعال در زمینه حقوق شهروندی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *