ریشه فکر در باورهای ما است(قسمت اول)

ریشه فکر در باورهای ما است(قسمت اول)


ما از دوران کودکی به دلیل رفتار والدین، معلمان واطرافیان دچار آرتروز فکری می شویم کلمات و جملاتی را به ما می گویند و تکرار این جملات و کلمات تبدیل به  باورهای ذهنی می شود.

در ذهن انسان برای هر چیزی دوتایی وجود دارد مثلا سیاه متضادش سفید است یا فقر نقطه مقابل ثروت است، در مقابل روز شب را داریم.

عموم مردم تا آخر عمر به دلیل باورهای ذهنی منفی از توانایی های خود بی خبر هستند و مدام خود را با دیگران مقایسه می کنند و با این کار روحیه وانگیزه خود را پایین می آورند.

دائم به خود می گویند چرا فلانی این همه ثروت دارد و من ثروتی ندارم چرا دوست من توانست تحصیلاتش را ادامه بدهد و من در همان جایگاهی که هستم باقی ماندم و هزاران چرایی که در ذهن آدمی ایجاد می شود.

برای روشن شدن مطلب مثالی می زنم هر فکری که در ذهن  داریم تبدیل به ماده می شود .

مثلا یک سالن را در ذهن خود مجسم کنید این سالن روزی یک فکر بوده است و معماری آن را طراحی وبا کشیدن نقشه، آن را به اجرا در آورده است.

پس در مغز انسان نقشه های ذهنی بسیاری وجود دارد و هر انسانی در طول روز هزاران هزار فکر به ذهنش خطور می کند.

بنا براین با کلمات و جملاتی که به وی گفته می شود برنامه ریزی می شود این کلمات وجملات می تواند مثبت ویا منفی باشند.

از زمان کودکی همه ما به یاد داریم موضوع انشایی که در سال های ابتدایی و یا راهنمایی از ما خواسته می شد که راجع آن مطلب بنویسیم.

حتما شما هم مثل من موضوع  انشایی با این مضمون نوشته اید علم بهتر است یا ثروت؟

به یاد دارم کلاس چهارم دبستان بودم که خانم سعدی معلم کلاس، این موضوع را برای ساعت انشا تعیین کرد.

با شنیدن این مطلب فورا به ذهن من رسید خوب معلوم است همه می گویند آدمهای پولدار، آدمهایی خوبی نیستند .

حتما حق کسی را خورده و به ثروت رسیده اند و یا آدمهای پولدار را خدا دوست ندارد و فکرهای تلقین شده این چنینی باعث می شد اغلب به موضوع علم بهتر است برسیم.

پس ما از دوران کودکی با صدها جمله راجع به پول وثروت که اکثرا منفی است برنامه ریزی شده ایم.

جملاتی که بر اثر تکرار تبدیل به باور ذهنی شدند. پول خوشبختی نمی آورد، همه پیامبران فقیر بودند چون پول آنها را از خدا دور می کردو…

ضرب المثل ها و عباراتی که در ذهن ما جای خودشان را بازکردند. در زندگی واقعی به تجربه دریافته ایم که خشم ونداری وبی پولی ریشه بسیاری از آسیبها می باشد.

با برنامه ریزی ذهنی والگو برداری از والدین ترس داریم که مبادا فقیر شویم و این ترس باعث می شود هرگز از زندگی لذت نبریم چون از فکر کردن به بی پولی رنج می بریم و مدام در حال جمع کردن پول هستیم.

توصیه ای به پدر ها ومادرها دارم لطفا در گردهمایی خانوادگی شبانه و یا روزانه با فرزندان خود مدام راجع به بی پولی و فقر صحبت نکنید.

این اشتباه بزرگی است که همه ما ممکن است بر اثر ناآگاهی مرتکب شویم.

به فرزندان خود از نداری وبی پولی حرفی نزنید با این گفتار اعتماد به نفس آنها را کاهش می دهید چرا که در ذهن خود به نداری وفقر فکر می کنند.

این موضوع را در رفتار افراد پولدار نیز می بینیم که مدام پول روی پول می گذارند و می ترسند مبادا روزی پول هاشان را از دست بدهند.

بنابراین پس انداز می کنند تا مبادا روزی فقیر وبی پول شوند.

این ترس و خشم واضطراب به دلیل برنامه ریزی ذهنی ما است که در کودکی توسط والدین انجام گرفته است.

روزانه نمونه های آشکار این موارد را به خوبی در محیط اطرافمان  می توانیم مشاهده کنیم.

با این ذهنیت اشتباه، چه زمانی قرار است از داشته هایمان لذت ببریم؟

  • آگاهانه وبا دانش و اطلاعات درست مطالب را به فرزندان خود منتقل کنیم و  باورهای ذهنی مثبتی را در آنها برنامه ریزی نماییم.
  • یادمان باشد افکار انسان تبدیل به رفتارش می شود.
  • ۸۰ درصد انسان ها به دلیل همین برنامه ریزی ذهنی و الگو برداری از  بزرگترها از داشتن توانایی ها وامکانات خود بی خبر هستند و مدام خود را با دیگران مقایسه می کنند
    • این مقایسه مانع رشد وپیشرفت آنان می گردد.
  • تلاش کنید با افکار مثبت برنامه ریزی صحیحی را در فرزندان خود ایجاد کنید و حس ارزشمندی آنان را افزایش دهید.
    • اگر می خواهید به فرزندان خود مهارت های زندگی را بیاموزید باب گفتگو با آنان را بازگو کنید واز تلقینات منفی که دنیای درون وبیرون آنها را تیره وتاریک می کند جدا خودداری نمایید.

یک نظریه روان شناسی وجود دارد که همه انسانها نیازمند احساس خوب هستند این حالات واحساسات مثبت انگیزه وروحیه انسانها را افزایش می دهد.

  • برای ایجاد احساسات مثبت از توانمندی آنها بگوییم، سرزنش را کنار بگذاریم وحس امیدواری را در آنها زنده نماییم.
  • هنگامی که کلمات منفی را در مورد چیزها به کار می بریم مثل یک کشتی می شوند که در حال غرق شدن است وافراد دیگر را با خود به قعر دریا می برند.

دوستان عزیز ادامه این مطلب را به طور مفصل برای شما می نویسم و در آن به چالش های ایجاد شده توسط حساسات منفی را اشاره می کنم و راهکارهایی که می تواند حس مثبت را در وجود شما تقویت کند چرا که احساسات مثبت پرورش دهنده خلاقیت ونو آوری هستند.  

مشاور | سخنران | نویسنده | مدرس بهبود فردی و مهارت های ارتباطی

اینستاگرام مجموعه انسان 20
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *